Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Cenzúra már van, kezdhetünk befóliázni mindent a Bibliától Radnótiig, de ki mondja meg, hogy mi mit jelent, és miért, azaz ki legyen a főcenzor?
„Nekünk erre is van már ötletünk.
Amikor 2009-ben megjelent magyarul a francia új regény mesterének, Alain Robbe-Grillet-nek kései, tabudöntögető műve, az Érzelmes regény, jópofa kiadói reklámstratégiának tűnt, hogy a könyvet felvágatlanul, befóliázva, baljóslatú vörös matricán elhelyezett figyelmeztető felirattal dobták piacra. Ez a »felnőtteknek szóló »tündérmese««, mint írták, »könnyen sértheti egyes olvasók érzékenységét«, a lapok felvágásához pedig inkább egy éles vágószerszámot ajánlottak, semmint a kedves olvasó tömpe ujjacskáit.
Most, bő egy évtizeddel később lehet, hogy Robbe-Grillet amúgy nem olyan egetrengetően radikális, sem nem olyan nagyon jó regénye az egyetlen könyv, amely máris megfelel a legújabb törvényi elvárásoknak. Ennek az újracsomagolására mindenesetre nem kell költenie a kiadónak vagy a kereskedőknek, és hát a kirakatokból sem igen kell visszavenni, hiszen már aligha van kint bárhol is – ha egyáltalán lehet még kapni.
Mindebben ugyanakkor semmi humoros nincs, itt tartunk 2021-ben, Európa közepén, ahogy mondani szokás, bár az, hogy minek is vagyunk valójában a közepén, erősen kérdéses ma már. Horizontálisan még csak-csak lehet a földrajzi közép mellett érvelni, de hogy vertikálisan már kellemetlenebb a lokáció, az nem nagyon vitatható. Mondhatni a béka segge alatt vagyunk jó pár emelettel, már ami a kulturális színvonalunkat, a politikai eszközöket, a társadalmi szolidaritást, a jóízlést és egyáltalán a józan vagy bármilyen észt jelenti.”